BIM modelio koordinavimas - teisingų koordinačių priskyrimas

BIM BIM 360 Revit Leonas Jasevičius
26 rug 2018

Pradedame įrašų ciklą apie projekto koordinačių priskyrimą, jog būtų galima gauti bendrą modelį iš sujungtų skirtingų disciplinų modelių arba tam, kad galėtumėme generuoti dokumentaciją pagal reikalavimus – su teisingomis koordinatėmis, altitudėmis. Koordinuojant BIM projektus minėtoje srityje kyla daug klausimų. Šį kartą apžvelgsime koordinačių priskyrimą BIM modeliams, kuriamiems „Revit“ programine įranga.

Nagrinėjant koordinačių priskyrimo temą interneto platybėse galima rasti daug prieštaraujančios ir netikslingos informacijos, todėl norime sudėti visus taškus ant „i“ ir įnešti daugiau aiškumo problematikai spręsti.

„Revit“ modelis turi dvi koordinačių sistemas:

  1. „Project base“ – sąlyginė projektų sistema, kurios atskaitos taškas dažniausiai būna ašių „1“ ir „A“ susikirtime;
  2. „Survey“ – globali (LKS-94) koordinačių sistema.

Koordinačių sistemų atskaitos taškai:

  1. „Project base Point“;
  2. „Survey Point“.

Norint matyti atskaitos taškus pasirinktame vaizde reikia juos įsijungti „Visual/Graphics” dialoge (1 pav.). Standartiškai jie rodomi „Site“ vaizde.

1 pav.

Kiekvienas „Revit“ projektas turi pradžios „Startup“ arba kitaip „Orign“ tašką. Projekto pradžioje, pasirinkus standartinį šabloną kaip „Architecture“, „Project Base“ ir „Survey“ taškai yra ant „Origin“ taško. Vizualiai jis neatvaizduojamas, tačiau vietą galima rasti atkabinus „Project Base Point“ sąvaržėlę ir pasirinkus opciją „Move to Startup Location” (2 pav.).

2 pav.

Šis taškas naudojamas įkeliant ar „linkinant“ kitus modelius, brėžinius, kai pasirenkama opcija „Origin to origin“. Priklausomai nuo to, kokiu atstumu nuo „Origin“ taško buvo modeliuojamas objektas (kaip toli yra „Project Base Point“), kaip buvo eksportuojamas modelis ir kokia programinė įranga bus naudojama tų modelių atidarymui, tas „Origin“ taškas gali būti įvertinamas. Dėl šios priežasties, modeliai gali būti įkeliami ne tose pačiose vietose, net jei „Project Base Point“ bei „Survey Point“ sutampa.

 Koordinačių priskyrimas „Revit“ modeliui

Dažniausiai architektūros modelis užduoda koordinates kitų dalių modeliams. Tam, kad priskirtumėte teisingas koordinates architektūros modeliui reikia:

1. Įsiterpti topo nuotrauką kaip DWG linką į „Site“ vaizdą (3 pav.):

3 pav.

2. Pasirinkti opciją „Acquire Coordinates“ (4 pav.):

4 pav.

Bei pasižymėti prikabintą topo nuotraukos DWG nuorodą. Atlikus šią operaciją, modeliui suteikiamos LKS-94 koordinatės („Revit“ programa nustumia „Survey Point“ į koordinčių atskaitos tašką).

3. „Project Base Point“ taškui atkabinti sąvaržėlę (5 pav.):

5 pav.

Ir jį nustumti („Move) ant „1“ ir „A“ ašių susikirtimo. Šis veiksmas nepakeičia objekto padėties, tik nurodomas projekto atskaitos taškas. Paslinkus „Project Base Point“ užrakiname sąvaržėlę (6 pav.):

6 pav.

4. Paslinkti „Project Base Point“ į reikiamą vietą topo nuotraukoje (7 pav.):

7 pav.

Šis veiksmas pakeičia objekto padėtį, LKS-94 koordinačių sistemos atžvilgiu.

5. Atkabinti „Survey Point“ sąvaržėlę ir atskaitos tašką nunešti į reikiamą vietą. Šiuo atveju, sutapdinti su „Project Base Point“ (8 pav.):

8 pav.

Atlikus šį veiksmą ir įkeliant ar „linkinant“ failus naudojant opciją „By Shared Coordiantes“, kaip atskaitos taškas bus naudojamas „Survey Point“.

 

Altitudžių atskaitos nustatymo ir BIM modelio pasukimo pagal šiaurės kryptį instrukcija bus pateikiama kituose įrašuose.


Norite sužinoti daugiau? Kviečiame susisiekti su  Leonu Jasevičiumi, Technikos direktoriumi (Autodesk sprendimai specializuotoms rinkoms, BIM konsultacijos), el.p. leonas@infoera.lt, Tel. +37065217042.

GAUTI PASIŪLYMĄ