AutoCAD: darbas su šablonais (Templates)

Architektūra Brėžiniai Gamyba Įrankiai ir funkcijos Kelių ir transporto inžinerija Projektavimas Šablonai Statinių konstrukcijos Statyba Andrius Baranauskas
22 sau 2024

Tikriausiai esate susidūrę su situacija, kai norėjote sukurti naują AutoCAD darbo failą ir jame naudoti visus teksto stilius, matmenų stilius, sluoksnius, specialius matavimo vienetus ir kitus brėžinio nustatymus, kuriuos naudojote ankstesniuose projektuose.

Dažnai klientai, paklausti kaip sprendžia šią situaciją, atsako, jog naują darbo failą pradeda kurti taip: atidaro savo projektą, jį išsaugo nauju pavadinimu ir iš jo ištrina esamą geometriją.

Norint dirbti efektyviau, užtikrinant, kad būtų laikomasi visų norimų brėžinių ir projektų standartų, siūlome naudoti AutoCAD šablonus. Video įraše žemiau trumpai pristatome, kaip atrodo šablonai AutoCAD aplinkoje.

 

 

Ką galima išsaugoti šablonuose?

 

Šablonuose gali būt išsaugoma dauguma brėžinių nustatymų: linijų tipai, tekstai ar matmenų stiliai, kurie yra naudojami pradedant naują projektą. Šablone rekomenduojame susikurti pačius svarbiausius nustatymus, kuriuos naudosite kiekviename naujame projekte.

 

Esamų šablonų naudojimas

 

Autodesk pateikia keletą šablonų, kurie įdiegiami kartu su AutoCAD programine įranga. Įrangos siūlomų šablonų sąrašą galima rasti Start tab skiltyje, išskleidus Templates drop-down list

 

AutoCAD Templates

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pastaba: nuo AutoCAD 2022 versijos, norint pasiekti kartu su AutoCAD įdiegtus šablonus,  spustelkite  New (Kaip pateikta paveiksle viršuje). Kartu su AutoCAD įdiegtų šablonų lokacija įrenginyje: c:\Users\\AppData\Local\Autodesk\AutoCAD 2021\R24.0\enu\Template\

 

Šablono atidarymas ir išsaugojimas

 

Norint išsaugoti arba atlikti pakeitimus šablone, visų pirma, turite jį atidaryti.

1. Quick Access meniu įrankių juostoje spauskite Open. 

 

AutoCAD Template

 

 

 

Arba Command prompt skiltyje įrašykite Open.

2. Files of type juostoje išskleiskite sąrašą ir pasirinkite Drawing Template (*.dwt).

 

AutoCAD Template

Šioje vietoje turite matyti kartu su AutoCAD įdiegtus šablonus.

 

3. Tame pačiame lange, prie Template skilties, pasirinkite Jus dominantį šabloną ir paspauskite Open. Žemiau paveiksle pateikiame acad.dwt šablono pavyzdį.

 

AutoCAD Template

 

Pastaba: šablono redagavimas turi įtakos tik naujiems brėžiniams ir nedaro įtakos tiems, kurie buvo sukurti anksčiau, naudojant šiuo metu koreguojamą šabloną.

Šablono pavadinimas rodomas brėžinio kortelėje su .dwt plėtiniu ir yra paruoštas redagavimui.

 

AutoCAD Template

 

Šablono išsaugojimas ir uždarymas vyksta taip pat kaip ir brėžinio. Norint išsaugoti šabloną ir tęsti darbą, Quick Access meniu juostoje spauskite Save arba Save As.

 

AutoCAD Template

 

4. Paspaudus Save As mygtuką sukursime naują šabloną su pavadinimų MyTemplate, taip kaip pavaizduota paveiksle žemiau.

 

AutoCAD Template

 

5. Template Options dialogo lange įrašykite šablono aprašą, kitus nustatymus palike tokius, kokie jie yra ir spauskite OK.

 

AutoCAD Template

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaip pakeisti Numatytąjį šabloną naujai kuriamiems projektams?

 

Pagal nutylėjimą, kai pradedate kurti naują brėžinį, AutoCAD įranga parenka šabloną, kuris yra priskirtas Default Template File Name for QNEW, kaip parodyta paveiksle žemiau. Pakeiskime numatytąjį šabloną nauju:

  • Brėžinio lange spustelėkite dešinįjį pelės klavišą ir pasirinkite Options. Arba prie Command prompt įrašykite Options.
  • Paspauskite Files skiltį ir išskleiskite Template Settings > Default Template File Name for QNEW.
  • Pasirinkite failo kelią ir paspauskite Browse.

 

AutoCAD Template

 

  • Prie Select a file dialogo lango susiraskite šabloną, kurį norite naudoti kaip numatytąjį šabloną naujai kuriamiems projektams/brėžiniams, šiuo konkrečiu atveju tai MyTemplate šablonas, ir spauskite Open.

 

AutoCAD Template

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Paspauskite OK, kad uždarytumėte Options dialogo langą. Dabar, kai jau atlikote šiuos pakeitimus, atidarius naują brėžinį, automatiškai naudosite pasirinktąjį (šiuo atveju MyTemplate) šabloną.

 

Šablono testavimas ir koregavimas

 

Toliau pateiksime informaciją apie tai, kaip koreguoti šablonus. Šablonas redaguojamas panašiai, kaip ir brėžiniai.

Štai keletas brėžinio nustatymų, kuriuos verta apsvarstyti, kuriant šabloną:

  1. Tinklelio rodymas (angl. grid display off);
  2. AutoCAD vartotojo aplinkos spalvų keitimas;
  3. standartinių sluoksnių pridėjimas;
  4. teksto ir matmenų stiliai;
  5. brėžinio matavimo vienetai.

Visus šiuos brėžinio nustatymus galima pridėti prie šablono, kad kitą kartą kuriant naują projektą jie būtų paruošti naudoti. Lengviausias būdas išbandyti šablono pakeitimus – išsaugoti šabloną, tuomet brėžinio skirtukuose spustelti + ir sukurkite naują brėžinį.

 

AutoCAD Template

 

Pastaba: Jei nematote atliktų nustatymų pakeitimų naujame brėžinyje, pasitikrinkite ar prie Default Template File Name for QNEW, kurį rasite Options dialogo lange, yra pridėtas jūsų pasirinktas šablonas.

Taigi, šablonas leidžia taupyti projektavimui skirtą laiką, be to, yra veiksminga priemonė, kuri padeda užtikrinti standartų laikymąsi visame darbo procese. Šablonus nesudėtinga panaudoti, o keičiantis darbo standartams juos galima lengvai kurti, redaguoti ir bendrinti su kitais komandos nariais.

 

AutoCAD šablonai Civil 3D aplinkoje?

 

Šablonai (.dwt drawing template) labai plačiai naudojami kelių ir inžinerinių tinklų projektuotojų dirbant su Civil 3D programine įranga. Civil 3D savyje turi pilną AutoCAD funkcionalumą, todėl specialistai gali atidaryti AutoCAD aplinkoje paruoštą šabloną ir jį pritaikyti kelių ar inžinerinių tinklų projektavime su Civil 3D.

Šablone papildomai aprašomos kelių projektavimo ašinės, projektinės linijos, jų stiliai, anotacijos, išilginių ir skersinių profilių lentelės. Inžinerinių tinklų projektuotojai papildomai prideda dažniausiai naudojamas struktūras ir vamzdžius, vamzdynų vaizdavimo plane stilius, anotacijas, projektavimo taisykles ir kitą aktualią informaciją. Bet kuriuo metu, esant poreikiui, Civil 3D aplinkoje galima koreguoti šabloną įvedant papildomus nustatymus ar parametrus.

Esame sukūrę specialų priedą – „Inžinerinių tinklų projektavimas“ – pritaikytą AutoCAD Civil 3D® programinei įrangai. Šis priedas skirtas projektuoti ir atvaizduoti tipinius vamzdynų projektus, tokius kaip: vandentiekis, kanalizacija, lietaus nuotekos, dujotiekis, atitinkančius Lietuvos teisinius norminius aktus. Šiame sprendimas turi pilnai paruoštą ITP.dwt šabloną. Plačiau apie priedą galite paskaityti: https://www.infoera.lt/produktai/infoera/infoera-inzineriniu-tinklu-projektavimas/


Turite klausimų? Susisiekite su programinės įrangos specialistu Andriumi Baranausku, el. paštu: andrius.b@infoera.lt arba tel.: +370 640 50 880

Susisiekti

Susiję produktai

Daugiau produktų