3D modelio detalumo lygiai

3D modeliavimas Architektūra BIM Infrastruktūra Pastato vidaus inžinerinės sistemos Statinių konstrukcijos Statyba Monika Stelmokė
13 sau 2022

Dažnai sulaukiame klausimų apie BIM modelio sienų, stogų bei perdangų kūrimą pagal LOD (ang. Level Of Detail). Ir pradedantiesiems, ir jau dirbantiems specialistams modelio detalumo lygio klausimas yra labai aktualus, ypač – kokio detalumo reikia jų projektui. Apie tai plačiau aptarsime šiame blogo įraše.

 

Detalumo lygiai

 

„BIM Forum“ yra parengęs dokumentą apie detalumo lygių (angl. Level Of Development) specifikacijas, kuriame yra nurodyti detalumo lygiai pagal jų reikšmes. Apžvelgti detalumo lygiai yra šimto, dviejų šimtų, trijų šimtų, trijų šimtų penkiasdešimt ir keturių šimtų.

 

 

Kaip galite matyti paveikslėlyje, su kiekvienu skaičiumi (lygiu) modelio detalumas skiriasi. Jeigu LOD yra 100 – matoma plika siena, toliau, su kiekvienu detalumo lygiu, ji yra detalizuojama iki LOD 400. Detalumo lygis 400 reiškia, jog tai yra gamybinis modelis su visomis parodytomis detalėmis.

 

Koks detalumo lygis yra reikalingas Jūsų projektui?

 

Užsakovas savo reikalavimuose arba BIM koordinatorius BIM įgyvendinimo plane nurodo, kokį modelio detalumo lygį reikia paruošti.

Dažniausiai projektuotojai, rengdami techninius ir techninius darbo projektus, naudoja trijų šimtų arba trijų šimtų penkiasdešimt detalumo lygį. Tokio lygio modelis yra pakankamai informatyvus ir detalus. Galima taikyti ir mišrų LOD naudojimą – BEP dokumente pateikiamas sąrašas modeliuojamų elementų ir kiekvienam elementui nurodoma reikiama LOD reikšmė.

 

LOD taikymo pavyzdžiai

 

Sienos modeliavimas:

LOD 200 –  Išmodeliuota geometrija, gali būti atvaizduojami sluoksniai, kurie nėra būtini. Sumodeliuoti kaip atskiri elementai, o jų storis, plotis gali būti apytiksliai ir kisti projekto metu.

LOD 300 – Atskiri sienos sluoksniai, sumodeliuotos sujungimo detalės, elementai sumodeliuoti tiksliais matmenimis. Taip pat atvaizduoti sujungimai.

 

 

LOD 350 – Tikslūs matmenys. Sienos sluoksniai išskirti atskirais elementais ir sumodeliuoti konstrukciniai elementai.

 

 

LOD 400 – Smulkus ir tikslus modeliavimas. Toks modeliavimo būdas vadinamas „iki varžtelio“. Kiekviena plyta ar sujungimo detalė turi būti sumodeliuota kaip atskiras elementas.

 

 

Stogo modeliavimas:

LOD 200  – Suprojektuota erdvinės plokštės ir rėmo sistemos dalis.

LOD 300 – Stogo konstrukcija yra modeliuojama atskirai. Nebūtina modeliuoti kiekvieno sluoksnio atskirai, tačiau jie turėtų būti nurodomi.

 

 

Ruošiant modelį pagal LOD reikalavimus labai svarbu atkreipti dėmesį į modeliavimo pareigybių pasiskirstymą – ką turi modeliuoti konstruktorius, o ką architektas. Pavyzdžiui, jeigu konstruktorius sumodeliavo sienos karkasą, tuomet architektui beliks sumodeliuoti sienos sluoksnius ir panašiai.

Naujausią LOD specifikaciją galite rasti čia: https://bimforum.org/LOD/


Turite klausimų? Susisiekite su Architekte – BIM koordinatore Monika Stelmoke, el. paštu: monika@infoera.lt arba tel.: +370 685 66 312

Susisiekti